środa, 29 lipca 2009

Austarlia... marzec 2004 cd

Udało się - jestem w Darwin, muszę przyznać, że nie było lekko.. Wyruszyłyśmy z Brisbane w poniedziałek i dopiero dzisiaj dotarłysmy do celu- 3500km... niewyobrażalny upał, 2 babki bez doświadczenia motoryzacyjnego - to musiała być rzeźnia!!! Teraz patrząc na tę historię z perspektywy czasu myślę, że nie było źle, ba! było świetnie:) pomimo, że nie było też dnia bez kłopotów. Począwszy od najznamienitszej osoby z Longreach (małej miejscowości, w której liczba owiec znacznie przewyższa liczebność ludzi), dorodnego Australijczyka-hodowcę, który znalazł mnie i moją współtowarzyszkę w środku (jak oni to tutaj nazywaja) niczego IN THE MIDDLE OF NOWHERE - zrezygnowane i załamane- w gotującym się aucie i bez paliwa (100km do najbliższej stacji benzynowej było). Poprzez przygody dnia kolejnego, gdy nasze wspaniałe auto ponownie odmówiło posłuszeństwa, a my niewiele analizując naszą raczej opłakaną sytuację postanowiłyśmy zatrzymać pierwszy lepszy samochód (co i tak było wielkim wyczynem w tej dziczy bez ludzi, wody, drzew, jakiejkolwiek cywilizacji),udało się!!! Do najbliższej miejscowości dotarłyśmy mega wielkim TIREM, a nastepnie wróciłyśmy z australijskimi żołnierzami. Jak to się mówi- nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - dzisiaj już wiem, jak sprawdzić olej i że jazda 140km/h z klimatyzacją na "pełnej pycie" nie jest najlepszym pomyslem:)

Festiwale, festiwale...


http://sopotfilmfestival.pl W niedzielę, 9 sierpnia, rusza letnia edycja Sopot Film Festival. Festiwal startuje w nowej formule i w nowej odsłonie oraz pod nową rozszerzoną nazwą: Fantastyczny! Sopot Film Festival. Podczas 8 dni trwania festiwalu projekcje odbywał się będą nad trójmiejskim morzem, w parkach, a także w małych i dużych salach kinowych od Sopotu po Gdynię.

Większość filmów w programie to filmy pełnometrażowe, które podczas sopockiego festiwalu będą miały swoją oficjalną polską premierę lub też pokaz przedpremierowy przed wejściem do dystrybucji kinowej. Głównym wydarzeniem programu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Fantastycznych, w których znajdą się zarówno fabuły jak i animacje. Jest to pierwszy i jedyny w Polsce konkurs pełnometrażowych filmów fantastycznych. Konkurs ten jest jednocześnie plebiscytem publiczności.

Pojęcie kina fantastycznego, pod którego przewodnim hasłem został zbudowany cały repertuar festiwalu, rozumiane jest bardzo szeroko. Nie chodzi bowiem tylko samo kino sci-fi, horror czy fantasy, co pokazują filmy konkursowe. Na widzów czeka mieszanka kina artystycznego, metafizycznego, kina akcji, groteskowych komedii, czy surrealistycznych thrillerów. Obok polskiej i europejskiej klasyki kina fantastycznego zobaczymy też światowe nowości, które po raz pierwszy zagoszczą na dużym ekranie. Zwycięzcy otrzymają sopocką Statuetkę Parasolnika, zwaną również The Umbrella-Man Award, zadedykowaną sławnej i zarazem tajemniczej sopockiej postaci z przed lat, a swój głos na najlepszy film odda publiczność.

W przerwie między pokazami kinowymi, klubowymi i plenerowymi, będzie można obejrzeć dwie wystawy fotograficzne i poznać z różnych stron historię kina. Pierwsza historia jest dość smutna, bo ukazuje odchodzące w niepamięć i umierające stare małe kina w całej Polsce. Jest to wystawa "Tu było Kino", która w kilkunastu odsłonach opowiada historię często już zapomnianych, często już nieistniejących kin studyjnych, kin tradycyjnych, których niebawem nowe pokolenia nie będą niestety nawet pamiętały. Do pamięci i historii odnosi się również druga wystawa "Początki Kina - Prof. Władysław Jewsiewicki".

Sekcje tematyczne festiwalu:

Fantastyczna sekcja główna/ Fantastic main section

W konkursie-plebiscycie publiczności wystartują m.in. wyprodukowane przez Wima Wendersa melancholijne, filozoficzne sci-fi The Clone Returns Home z Japonii; groteskowa komedia Absurdistan o fikcyjnym mieście w górach Kaukazu; pełnometrażowa produkcja mistrza animacji Billa Plymptona Idiots and Angels, apokaliptyczne adaptacja komiksu From Inside pod tym samym tytułem, skandynawskie kino grozy, bollywoodzka animowana historia miłosna Sita Sings the Blues, odkrycie festiwalu Sundance - czyli, przygody kowboja Stingrey Sama w kosmosie oraz wiele innych.

World Focus

Word Focus to sekcja nawiązująca do poprzednich edycji festiwalu, prezentująca świeże europejskie kino artystyczne, debiuty oraz filmy z nurtu independent cinema. W tym roku sekcja ukierunkowana jest na nowe kino rosyjskie. Zobaczyć będzie można min. Słowo jak Głaz w reżyserii Aleksieja Mizgiriewa, film pokazujący oblicze współczesnej i europejskiej Moskwę.

Benq pokazy plenerowe

Przez wszystkie wieczory festiwalu na sopockiej plaży i w nadmorskim parku - na tarasie Klubu/Teatru Atelier oraz w ogródku Klubu Papryka, odbędą się pokazy plenerowe. Cykl plenerowy zainauguruje nieobecny w polskich kinach ostatni film Guy'a Ritchie Rock'n'Rolla - sensacyjna opowieść o w stylu "Przekrętu" - odjazdowe kinowe połączenie mafijnych porachunków, przemocy i rock n' rollu. Na przeciwległym biegunie cyklu plenerowego sytuuje się fenomenalny dokument w reżyserii Aleksandra Manića "Księga rekordów Szutki". Jest to niezwykły portret fikcyjnego miasta, największego skupiska Romów na Bałkanach, w którym każdy mieszkaniec bije rekordy w jakiejś dziedzinie. Ten fabularyzowany dokument świetnie łączy absurd Felliniego, humor Kusturicy i ciepło czeskiego kina. Również o Romach opowiada "What means Motley?" reż. John Riley i John Ketchum, film który najtrafniej można określić mianem gangsterskiego kina na wesoło. Oparta na prawdziwych wydarzeniach irlandzko-rumuńska sensacyjna komedia w konwencji Emira Kusturicy i Guya Ritchie. W 1999 roku chór 41 rumuńskich cyganów przyjechał do Irlandii na Sligo Music Festival w Dublinie. Od tego czasu słuch o nich zaginął. Kilka tygodni później wychodzi na jaw, że nie byli to muzycy, ale nielegalni imigranci, którzy w sprytny sposób opracowali tajny plan ucieczki za granicę. Film opowiada o zorganizowaniu tego przekrętu. Wśród filmów animowanych sekcji plenerowej odnajdziemy uznaną już za klasykę "Gnijącą Pannę Młodą" Tima Burtona oraz krótkie animacje z cyklu "Nowe Horyzonty Animacji". Nowe Horyzonty Animacji to seria animowanych fabuł, które w ostatnich latach zdobywały prestiżowe nagrody na festiwalach na całym świecie. Zobaczyć będzie można min. Nagrodzonego Oskarem Harveya Krumpta w reż. Adama Eliota, animację islandzkiej produkcji Anna i humorki z udziałem Bjork czy Mroczne Tajemnice wyprawy Jaspera Morello. Nietypową animacją jest "Walc z Baszirem' w reż. Ali Folmana, poruszający animowany dokument opowiadający o działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie.

Klasyka kina fantastycznego oraz ekranizacje Stanisława Lema

Ten cykl to przypomnienie klasyki głownie polskiego sci-fi. Dwa filmy są ekranizacjami bestselerowych dzieł Stanisława Lema - "Solaris" w reż. Andrieja Tarkowkiego oraz "Test pilota Pirxa" w reż. Marka Piestraka. Adaptacje Lema Piestrak, Żuławski i Szulkin.

Konkurs krótkometrażowy / World shorts & Short anima

Te sekcje przeznaczone są dla krótkometrażowych fabuł i animacji z całego świata. Zaprezentowane zostaną produkcje komercyjne, artystyczne, studenckie. Hasłem przewodnim konkursu, podobnie jak w latach ubiegłych, są Nowe Formy i Zjawiska. Jednak wiele z prezentowanych filmów nawiązuje do nowej, fantastycznej formuły festiwalu. Fabuły i animacje z tej sekcji zostały wybrane z pośród 600 nadesłanych zgłoszeń z ponad 50 państw z całego świata. Filmy które przebyły drogę poprzez wszelkie większe i mniejsze światowe festiwale - od Sundance, Berlinale, Cannes, Annency, aż po Sopot, Kraków.

Midnight X-treme / Nocne kino grozy

Kino gatunków w najostrzejszej swojej postaci. Sekcja przeznaczona tylko dla widzów o żelaznych nerwach, a takich jak wynika z naszych obserwacji nie brakuje. Odnaleźć tu będzie można japońskie Sci-Fi-Gore, amerykańskie kino w konwencji Grindhouse / Explotation Movies, hiszpański horror low-budget czy belgijskie niezależne action-fantasy.

Francuskie animacje, baskijskie shorty, video art...

Ta sekcja to uzupełnienie konkursu World shorts & Short anima. Będzie to wybór najlepszych filmów krótkometrażowych z europejskich i światowych festiwali promujących filmy animowane i krótkie fabuły.

wtorek, 28 lipca 2009

Al otro lado del rio

Clavo mi remo en el agua
llevo tu remo en el mio.
Creo que he visto una luz
al otro lado del rio.

El dia le ira pudiendo
poco a poco al frio.
Creo que he visto una luz
al otro lado del rio.

Sobre todo, creo que no todo esta perdido.
Tanta lagrima, tanta lagrima,
y yo soy un vaso vacio...

Oigo una voz que me llama,
casi un suspiro:
¡Rema, rema, rema!
¡Rema, rema, rema!

En esta orilla del mundo
lo que nos es presa es baldio.
Creo que he visto una luz
al otro lado del rio.

Yo, muy serio, voy remando,
muy adentro y sonrio.
Creo que he visto una luz
al otro lado del rio.

Australia.Styczeń.2004


Moje zycie legnie w gruzach?? Wspollokatorka mnie wkurza- co za baba!! Musimy sie rozdzielic, do konca jeszcze 3 miesiace, a my nie mozemy sie zniesc nawzajem. Ok, ogloszenie! To jest mysl, znajdziemy kogos, kto "wymieszka" nasza umowe. Jezu, minely 2 dni i juz znalazl sie chetny. Ok, dziewczyny- biore, ale wprowadzam sie jutro, ale jak, tak szybko, co z nami, gdzie bedziemy mieszkac - bez alternatyw i perspektyw kiwamy glowami - OK MATE - deal!! Materace, gary i milion innch rzeczy, co zrbic z tymi gratami?? Na szczescie mamy znajomych - oddamy na przechowanie. W koncu, z materacem na dachu, podtrzymujac reka zza szyby jedziemy 10km/h bryka Marcina do.. nowozapoznanego goscia przez Zoske!! Nie ma go w domu, Marcin musi do pracy - wyrzucamy caly dobytek na podworko - materacyk jest, troszke zmeczone wylegujemy sie na podworku i zajadamy kanapki - NASZ SEN O AUSTRALII!! Pan z ostatniego balkonu spoglada na dwie "idiotki" z pewna wyzszoscia, po czym wpada w dzikie rozbawienie - lubimy go! Przyjezdza tp, graty upychamy w mieszkaniu, lecz miejsca na noc dla mnie tam nie bedzie:( pakuje tobolek - jutro rozpoczyna sie moja podroz.. Umawiam sie ze znajomymi, idziemy na impreze, jak bede bardzo zmeczona przespie sie na plazy - jutro zbiorka o 6, jade na SURFARIS!!